"האיכות של נוכחותנו כבר משנה את המצב"

תיך נאת האן

קצת עלי

היי, נעים להכיר. שמי עידן ואני פסיכולוג רפואי מומחה  (מ.ר 150462 ת.מומחיות 44285) ומורשה להיפנוט (מ.ר 44369), מטפל במסגרת הקליניקה במרכז יפו וכן חבר ועד החטיבה הרפואית בהסתדרות הפסיכולוגים בישראל. בחרתי במקצוע מתוך אמונה וניסיון בכוחו של קשר מיטיב כמקדם בריאותו של האדם ומחזק חווית משמעותו במסגרת הקהילה והמערכת השלמה בה הוא חי.  אני מתמקד בעבודתי עם מבוגרים, הורים, מתבגרים וילדים בהתערבות סביב דחק, דיכאון וחרדה, כאב ומצבים פסיכוסומאטיים, טראומה ומצוקות נפשיות הנגרמות בעקבות מחלות פיזיות, אקוטיות וכרוניות וכן סביב סוגיות המאפיינות את קהילת הלהט"ב. אני מאמין שבבסיסו של כל טיפול נמצא הקשר העמוק הנוצר בין המטפל והמטופל.ת, קשר המעניק תחושת ביטחון יציבות והדדיות, קשר הרואה את המטופל כפי שהוא, עם קשייו ועם יכולותיה האישיות, עם מכאוביו ועם הסקרנות והכוחות הפנימיים שמאפשרים לו.ה לחקור, לצמוח ולשפר את איכות חייה.  

רקע מקצועי

אני בוגר תואר ראשון (B.A) במדעי ההתנהגות וכן מוסמך תואר שני (M.A) בפסיכולוגיה רפואית.

 בשנים האחרונות התמחיתי בעבודה מרפאתית ברפואה ראשונית בקהילה (במסגרת "מרפאה פסיכולוגית") עם מבוגרים וילדים המתמודדים עם מצבי חולי כרוניים מגוונים, פסיכוסומטיקה, דחק, דיכאון וחרדה. כמו כן פינה חמה מוקדשת לשיתוף פעולה עם צוות המרפאה הגאה בגן-מאיר ובמסגרת עבודתי השוטפת בקליניקה של האגודה למען הלהט"ב

במקביל, הוכשרתי במסגרת בית החולים "מאיר" והתמחיתי במרכז הרפואי "אסף הרופא" בעבודה בסטינג אשפוזי עם צוותים רפואים, מטופלים ומשפחות במרפאות ומחלקות אשפוז וטיפול נמרץ במערך הילדים וכן בקרב מבוגרים המתמודדים עם מחלות אונקולוגיות ומצבים טרמינליים. 

כמו כן, עבדתי כגורם מקצועי-הדרכתי ומנחה קבוצות במסגרת עמותת "שמחה לילד" המלווה ילדים ומשפחות המתמודדים עם מחלות כרוניות וכן כמדריך במרכזי חירום לילדים בסיכון ובפנימייה פוסט-אשפוזית לנוער מתמודד נפש.

גישתי הטיפולית הינה אינטגרטיבית ומשלבת עבודה ממוקדת מבוססת CBT, שימוש במיינדפולנס וטכניקות פסיכו-פיזיולוגיות לצד חשיבה דינאמית ובודהיסטית. בנוסף, בעל הכשרה בהיפנוזה רפואית ושיטות נוספות היעילות מחקרית לטיפול במצבי טראומה (EMDR, SEE FAR CBT). 

מהי פסיכולוגיה רפואית

פסיכולוגיה רפואית (medical psychology) הינה תחום מחקר וטיפול המתמקד בהבנת הקשר בין המשתנים הפיזיולוגיים לבין המשתנים הפסיכולוגים, החברתיים והתרבותיים המעורבים בהתפרצות תופעות ומחלות גופניות, דרכי ההתמודדות איתן ומניעתן. ככזו, הפסיכולוגיה הרפואית חובקת את כל הרצף של בריאות וחולי החל מזיהוי ומניעה, דרך התמודדות עם מחלות אקוטיות וכרוניות, ועד לתהליכים הקשורים בסוף החיים. פסיכולוגיה רפואית מתמקדת גם בגישור בין מקצועות הפסיכולוגיה והרפואה דרך מחקר ואינטגרציה של ידע להבנת תהליכי בריאות וחולי גופני, כמו גם השתלמויות, קבוצת תמיכה ומרחבי למידה לסקטורים השונים.  הטיפול הפסיכולוגי למתמודדים עם מצבים רפואיים ובני משפחותיהם, נועד לסייע בהתמודדות וניהול החוויה הגופנית נפשית הנתונה, לסייע בגיוס משאבים פנימיים וחיצוניים ולהפחית את המועקה והסבל שגורמת הבעיה ובעקבותיה הסימפטומים כדי שהמטופל יחוש טוב יותר ויוכל לשלוט בחייו בצורה אפקטיבית יותר. הטיפול אינו מתייחס לגורם אחד אלא בוחן כיצד להניע שינוי מקיף, על פי התפיסה שכל גורם משפיע על האחרים ומושפע מהם: כפי שמחלה עלולה ליצור מצוקה נפשית ורגשית, כך טיפול בגורמים נפשיים ובאיתור משאבים וסגנונות התמודדות אדפטיביים יסייעו להיענות, השלמה והחלמה.

טיפול בלהט"ב

להט"ב הם ראשי התיבות של אלו המגדירים עצמם כלסביות, הומואים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים. קהילה זו על גווניה הרבים והשונים עברה בדורות האחרונים תהפוכות משמעותיות שהביאו לשיפור מעמדה וכוחה החברתי. על אף זאת, קהילת הלהט"ב מתמודדת גם עם מערך ייחודי של מכשולים, החל מסטיגמה ודעות קדומות ועד לאפליה ושלילת זכויות אדם. אלו יכולים לעתים קרובות להרגיש כמו מחסום לקראת גישה לשירותי בריאות פיזיים ונפשיים כאחד, מכיוון שלעתים קשה למצוא גורמי טיפול ורפואה הרגישים לצרכיהם ואורח חייהם. לצד אלו, קיימות עדויות מחקריות חזקות לכך שאנשים המשתייכים לקשת הלהט"בית בעלי סיכון להתמודדות עם חולי, דחק נפשי, שימוש בחומרים, דיכאון וחרדה וכן נטייה לאובדנות. כך, בעוד שהשתייכות לקהילה יכולה להיות מקור חוסן וגאווה, היא מגיעה עם סט ייחודי של גורמי סטרס. 

בשנים אלו אני מעמיק בנוכחותי בשדות רפואת הלהט"ב והעבודה במסגרת הקהילה הגאה. אני מאמין ויודע כי טיפול רב מערכתי המתייחס בכבוד והיכרות קרובה לאתגריה היומיומיים לצד כוחותיה של זהות מינית ומגדרית עבור הפרט וסביבתו, יוכל לסייע הן להתמודדות בטוחה ומיטיביה בתהליכים אלו והן לקידום בריאות, חירות ומשמעות באופן רחב.

דברו איתי

כתובת הקליניקה:
דרור 7 , יפו

טל': 052-6690885

אימייל: [email protected]
ניתן גם להשאיר פרטים לחזרה:

* אנא הקלידו שם
* אנא הקלידו טלפון
אנא הקלידו אימייל
אנא הקלידו סיבת הפנייה (רק אם תרצו)